piątek, 9 maj 2025
  • Zapisane
  • Historia przeglądania
podhale.ikc.pl
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • IKC
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn
  • IKC TV
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
podhale.ikc.plpodhale.ikc.pl
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Search
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Masz już konto? Zaloguj się
Śledź USA
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
podhale.ikc.pl > Magazyn Podhala > Warto walczyć do końca
Magazyn Podhala

Warto walczyć do końca

podhale.ikc.pl
Ostatnia aktualizacja: 2023-03-06 18:05
podhale.ikc.pl
Udział
SHARE

Z wielką pompą, z udziałem licznych znakomitych gości ze świata nauki i polityki została otwarta nowoczesna hala – centrum sportowo – szkolne wraz z Gminą Biblioteką Publiczną i Gminnym Centrum Kultury Promocji i Turystyki. Honorowy patronat nad wydarzeniami, które są związane z obchodami ogłoszonego przez Sejm RP roku noblistki Wisławy Szymborskiej, objął w Szaflarach – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego  prof. Piotr Gliński.

To był wielki dzień dla gminy Szaflary. Wszak hala jest nie tylko imponująca pod względem rozmiaru, ale i funkcjonalności i nowoczesności godnej XXI wieku. Ma ona aż 2100 m kwadratowych oraz galerię i zaplecze sportowe z łazienkami, szatniami, windami siłownią i salą fitness. Na boisku tym można rozgrywać po kilka meczy równocześnie i to w różnych dyscyplinach. Będzie ona z pewnością wykorzystywana przez sportowców nie tylko z Podhala, Polski, ale i na rozgrywki międzynarodowe. Obiekt co istotne jest dostosowany dla zawodników niepełnosprawnych na wózkach. Podziwiali go już zarówno włodarze Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie, jak i Polski Związek Piłki Ręcznej.

Prócz części sportowej są tu też szkolne pracownie lekcyjne: językowa, komputerowa, chemiczna, biologiczna oraz plastyczna. Są one imponująco wyposażone na poziomie jakim nie powstydziłyby się uczelnie wyższe, tak zresztą z podziwem mówili o nich przedstawiciele dwóch uczelni, którzy gościli podczas wydarzenia w Szaflarach.

W budynku jest też część dla Gminnego Centrum Kultury Promocji i Turystyki oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Akt nadania jej imienia noblistki Wisławy Szymborskiej, której rok  ustanowił Sejm RP, odczytał przewodniczący Rady Gminy Stanisław Wąsik, a nową siedzibę poświęcił ks. Lesław Mirek, dyrektor Domu Rekolekcyjnego Episkopatu Polski „Księżówka”. Nic dziwnego, że to noblistkę wybrano za patronkę, skoro była rodzinnie związana z Szaflarami. To przecież mała Wisława wraz z siostrą Nawoją tutaj spędzała wakacje na plebanii u swojego wujka ks. proboszcza Maurycego Rottermunda, a jej rodzice Anna z Rottermundów i Wincenty Szymborski w tutejszym kościele brali ślub, a w pobliskiej plebanii świętowali swe wesele u „wuja”. O jej związkach z najstarszą wsią na Podhalu i o jej poezji mówił artysta plastyk, rzeźbiarz, twórca m. in. licznych dzieł papieskich w Polsce i wielu zakątkach świata, znawca historii Szaflar i wielki erudyta – Marek Szala. 

Obiekt został zbudowany w ramach projektu pn. „Przebudowa istniejącej sali gimnastycznej i rozbudowa o halę wielofunkcyjną Publicznej Szkoły Podstawowej w Szaflarach wraz z infrastrukturą”.  Koszt inwestycji z wyposażeniem opiewał na 12 mln złotych z czego prawie 10 mln zł pochodziło z dofinansowań zewnętrznych, z  współfinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków krajowych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i budżetu Gminy Szaflary. Batalia o środki była jednak długa. Historię w telegraficznym skrócie przypomniał wójt Rafał Szkaradziński. – W tym miejscu ciężko uwierzyć że jesteśmy w jednej z najstarszych miejscowości Podhala – mówił wójt Rafał Szkaradziński – Dzisiaj jest właśnie to miejsce i ten czas, aby podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że w tym miejscu dzisiaj jesteśmy. Zacznę o marszałków Witolda Kozłowskiego i Łukasza Smółki – mówił wójt, dodając, że dotacja na inwestycję jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest przebyta  do jej otrzymania droga. – Króciutko przybliżę tę historię. W 2015 roku po licznych spotkaniach i rozmowach z mieszkańcami rozpoczęliśmy proces projektowania pełnowymiarowej hali sportowej w Szaflarach. W 2017 roku został powołany komitet rewitalizacji składający się z radnych, sołtysów, organizacji z terenu gminy wyznaczył zadania do realizacji w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. W wyniku prac komitetu przygotowany został pierwszy wniosek o dofinansowanie obiektu znacznie większego niż sala sportowa z wieloma funkcjami, a był to 2017 rok. W 2018 roku nasz wniosek został odrzucony. Nie zgodziliśmy się z tą decyzją, odwołaliśmy się i po kilku miesiącach wróciliśmy do gry o dotację. Pieniądze zostały jednak rozdysponowane i  brakowało na nasz projekt środków i wtedy to marszałek Smółka za prośba, między innymi naszą stworzył listę rezerwową. W grudniu 2020 roku otrzymaliśmy informację o przyznaniu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego z listy rezerwowej w ramach programu rewitalizacji. Dodatkową dobrą informację otrzymaliśmy w marcu 2021 o dofinansowaniu w ramach RIFL. Ta krótka historia wskazuje na to że warto walczyć do końca, nawet wtedy kiedy nie widać nadziei.

W uroczystości udział wzięli wiceminister sportu Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, sekretarz stanu w ministerstwie finansów Sebastian Skuza, kanclerz Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie Marek Rybiński, wicewojewoda Ryszard Pagacz, a także przedstawiciele świata nauki dr Piotr Drąg z Uniwersytetu  Papieskiego Jana Pawła II, pełnomocnik ks. prof. dr hab. Michała Drożdża, dziekana Wydziału Nauk Społecznych. Tłumnie przybyli i samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Był i burmistrz sąsiedniego miasta stolicy Podhala – Grzegorz Watycha, a także wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki. Tłumne przybyli i sami mieszkańcy strażacy OSP, panie z kół Gospodyń Wiejskich, duchowni, uczniowie, rodzice i nauczyciele.   

Były i listy okolicznościowe od ministra sportu Kamila Bortniczuka, a także od wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, historyka i Generalnego Konserwatora Zabytków, który zasiada w Komitecie Honorowym Obchodów związanych z Wisławą Szymborską w gminie Szaflary.  Obok niego w komitecie zasiadają także: ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, medioznawca i filozof, Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary, Stanisław Wąsik, przewodniczący Rady Gminy Szaflary, Marek Szala, artysta plastyk, rzeźbiarz, dr hab. Anna Mlekodaj, literaturoznawca i językoznawca, Urszula Krupa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szaflarach, Krzysztof Galica, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaflarach, Dorota Adamczyk, poetka ludowa i regionalistka oraz Beata Szkaradzińska, kulturoznawca i dziennikarka. Gościem specjalnym na otwarciu był Łukasz Rutkowski, skoczek narciarski, olimpijczyk z Vancouver, trener młodych skoczków i mieszkaniec gminy Szaflary. To on wręczył kółko olimpijskie Jasiowi Mrugale z Szaflar, który osiąga już ogromne sukcesy w tenisie stołowym.   

Uroczystości zostały przygotowane z równie dużym rozmachem i zaangażowaniem, jak zbudowana została hala. Uczniowie ze szkoły pokazali bardzo bogaty i piękny program artystyczny, wystąpiły także cherleaderki.

Ania Kułach z zespołem CHYR zaśpiewała niesamowitym głosem, pełnym ekspresji wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”.

Prócz uczty dla ducha i ucha było też i coś dla ciała.

Przepyszny poczęstunek przygotowały panie ze wszystkich kół gospodyń z gminy Szaflary. 

(BES)

http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220597.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220862.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220606.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220843.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/h1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220724.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220671.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220798.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220883.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220636.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220640.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220650.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220733.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220612.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220700.jpg
ZAZNACZONE:hala sportowa|ikcpodhale|sport|Szaflary|Szymborska
Udostępnij ten artykuł
Twitter Email Copy Link Print
Poprzedni artykuł Złapać światło…
Następny artykuł Medal Uniwersytetu Papieskiego
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Trusted Source for Accurate and Timely Updates!

Our commitment to accuracy, impartiality, and delivering breaking news as it happens has earned us the trust of a vast audience. Stay ahead with real-time updates on the latest events, trends.
FacebookLike
TwitterFollow
InstagramFollow
LinkedInFollow
MediumFollow
QuoraFollow
- Advertisement -
Ad image

Popular Posts

Gospodynie Wiejskie gotują ponad 100 lat

To chyba najstarsze koło gospodyń wiejskich na terenie szeroko pojętego Podhala. Kobiety z Ochotnicy Górnej…

Dodane przez podhale.ikc.pl

Sezon udany Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich  

Choć sezon nie był może tak rekordowy jak poprzedni, ale flisacy nie narzekają. Jest wiec…

Dodane przez podhale.ikc.pl

Góralskie Rekolekcje – Prawda, a dwulicowość…

„Nie trzeba kłaniać się okolicznościom, a prawdom kazać, by za drzwiami stały….” – ten cytat…

Dodane przez podhale.ikc.pl

You Might Also Like

Magazyn Podhala

Profesor Mroszczak – życie i twórczość w trzech rozdziałach

Dodane przez Beata Szkaradzińska
Magazyn Podhala

Chałupa Sabały do remontu

Dodane przez Beata Szkaradzińska
Magazyn Podhala

Pamięć o Św. Papieżu w dźwięku dzwonów

Dodane przez Beata Szkaradzińska
Magazyn Podhala

Spotkanie kultur

Dodane przez Beata Szkaradzińska
podhale.ikc.pl

Podhale IKC

Podhale.ikc.pl to dodatek Ilustrowanego Kuriera codziennego IKC. IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas także bieżące informacje nie tylko z Podhala, ale i całej Małopolski.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro regionu.

Wydawca: IKC sp. z o.o.
33-100 Tarnów, ul. Krakowska 7

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl;

Polityka prywatności

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?