sobota, 21 cze 2025
  • Zapisane
  • Historia przeglądania
podhale.ikc.pl
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • IKC
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn
  • IKC TV
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
podhale.ikc.plpodhale.ikc.pl
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Search
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Masz już konto? Zaloguj się
Śledź USA
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
podhale.ikc.pl > Magazyn Podhala > Aleja Dziewolskich – świadkiem przeszłości i teraźniejszości
Magazyn Podhala

Aleja Dziewolskich – świadkiem przeszłości i teraźniejszości

podhale.ikc.pl
Ostatnia aktualizacja: 2023-06-07 19:51
podhale.ikc.pl
Udział
SHARE

Uroczyście została otwarta Aleja Dziewolskich, dawnych właścicieli Dominum Krościenko nad Dunajcem, prowadząca do źródeł wód mineralnych Stefan i Michalina. Wydarzenie odbyło się z udziałem licznych gości i potomków Hieronima Dziewolskiego, dzięki któremu w 1862 roku Krościenko otrzymało oficjalny status uzdrowiska, nadany przez Komisję Balneologiczną. Goście przybyli z różnych stron Polski i świata.  

– Cieszę się, że Państwo, tak licznie przybyli na tę uroczystość. W Krościenku nad Dunajcem pamiętamy o naszych korzeniach, pielęgnujemy naszą tradycję, bo jak mówił sam Św. Jan Paweł II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” – mówił wójt Jan Dyda podkreślając, jak ważna jest historia dla mieszkańców Krościenka nad Dunajcem, które przez ponad 580 lat miało prawa miejskie, nadane jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego. – Jest jeszcze wiele miejsc w naszej gminie, których pamięć staramy się wciąż przywracać – podkreślił wójt Jan Dyda.

– Myślę, że każde dziecko w Krościenku nad Dunajcem wie, kto odnalazł wody mineralne – mówiła z kolei poseł Anna Paluch, przypominając związki rodziny Dziewolskich z Krościenkiem nad Dunajcem. – Przyjeżdżajcie do nas, wracajcie do korzeni, tu są ludzie serdeczni, otwarci. My się tu bardzo cieszymy, jak wasza rodzina tutaj przejeżdża, jak nas odwiedza – mówiła do potomków Hieronina Dziewolskiego poseł Anna Paluch.

Piotr Adamowski, przedstawiciel rodziny Dziewolskich przypomniał natomiast ciekawe dzieje swej rodziny, której historia w Polsce rozpoczęła się 347 lat temu. – W 1676 roku Stanisław Dziuli z księstwa mediolańskiego za zasługi wojenne pod Chocimiem z rąk i nominacji króla Jana III Sobieskiego otrzymał tytuł szlachecki – wspominał Piotr Adamowski, podkreślając, jak ważna w życiu społeczeństwa jest pamięć, bo jak mówił marszałek Józef Piłsudski: „kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. – Ojczyzna to ziemia i groby, narody tracąc pamięć, tracą życie, tak mówił z kolei Ferdynand Foch. Dlatego zachęcam wszystkich do filmowania i robienia zdjęć, do upamiętniania dzisiejszego dnia – mówił Piotr Adamowski, dodając, że będąc świadkiem uroczystości zastanawia się, czym na kartach historii zapiszą się obecni młodzi z rodziny Dziewolskich. Nawiązał on też do Alei Lipowej wiodącej w kierunku źródeł wód mineralnych, które posadził ich przodek w 1855 roku w hołdzie ofiarom Rabacji Galicyjskiej. Dodał, że za dwa lata zabytkowe drzewa będą liczyć aż 170 lat. – Te piękne lipy były świadkami powstawania uzdrowiska – dodał. Głos zabrał także były nadleśniczy  – Olaf Dziewolski. Podkreślił on rolę drzew w życiu przodków, które nie tylko chroniły przed wiatrem, deszczem i śniegiem, ale i z nich powstawało wiele produktów użyteczności codziennej. Z kolei piękne podziękowanie w imieniu rodziny wygłosił Andrzej de Dzuli Dziewolski. – Rezultaty ciągłej troski władz gminnych o trwały i równomierny rozwój miasta Krościenko, widzimy i dzisiaj na co dzień i składamy za to wielkie i zasłużone dzięki. Zgromadzeni dziś przy źródle krościeńskiej wody mineralnej doceniamy to dobro, które natura nam użyczyła, dobro przepełnione minerałami pienińskiej tożsamości i patriotyzmu, które ochroniły i ochraniają mieszkańców tej ziemi – mówił Andrzej de Dzuli Dziewolski z Paryża, podkreślając też zasługi Piotra Adamowskiego z rodziny Dziewolskich.

Uroczystość uświetnili liczni przedstawiciele Związku Podhalan. Przygotowali oni na tę okoliczność specjalną pieśń. Nie zabrakło także Jana Kubika ze swoją kapelą. Przybyła też z dobrym słowem Barbara Węglarz, dyrektor Pienińskiego Muzeum w Szczawnicy. Władze gminy reprezentowali: wójt Jan Dyda i jego zastępca Tadeusz Topolski oraz radni: Natalia Kubik i Gerwazy Skubisz, a także pani sołtys Katarzyna Leśniak. Obecna była również poseł Anna Paluch, prywatnie mieszkanka Krościenka nad Dunajcem.  

Po części oficjalnej członkowie rodziny Dziewolskich udali się Aleją Dziewolskich do źródeł Stefan i Michalina. Tam nie tylko skosztowali wody, ale i w bardziej luźniej atmosferze dzieli się swymi wspomnieniami i spostrzeżeniami na temat współczesnego i dawnego królewskiego miasteczka.

http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/06/DSC00915-Copy.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/06/DSC00834-Copy.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/06/DSC00841-Copy.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/06/DSC00855-Copy.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/06/DSC00879-Copy.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/06/DSC00846-Copy.jpg
ZAZNACZONE:Dziewolscy|ikcpodhale|Krościenko nad Dunajcem|żródła
Udostępnij ten artykuł
Twitter Email Copy Link Print
Poprzedni artykuł Św. Kinga nowa, kapliczka odrestaurowana
Następny artykuł Ślubowanie Terytorialsów
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Trusted Source for Accurate and Timely Updates!

Our commitment to accuracy, impartiality, and delivering breaking news as it happens has earned us the trust of a vast audience. Stay ahead with real-time updates on the latest events, trends.
FacebookLike
TwitterFollow
InstagramFollow
LinkedInFollow
MediumFollow
QuoraFollow
- Advertisement -
Ad image

Popular Posts

Pamięć o Palace

W dawnej placówce Gestapo w Zakopanem powstaje Muzeum Palace upamiętniające ofiarną walkę mieszkańców Podtatrza o…

Dodane przez podhale.ikc.pl

Romowie z Krośnicy mają film i publikację

Romowie z Krośnicy mają udokumentowane swą historię i wspomnienia. Właśnie wyszła o nich broszura pt.…

Dodane przez podhale.ikc.pl

Niszczeje kaplica projektowana przez Stanisława Witkiewicza

Licząca ponad 100 lat kaplica p.w. Najświętszego Serca Jezusowego fundacji Uznańskich zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza,…

Dodane przez podhale.ikc.pl

You Might Also Like

Magazyn Podhala

Profesor Mroszczak – życie i twórczość w trzech rozdziałach

Dodane przez Beata Szkaradzińska
Magazyn Podhala

Chałupa Sabały do remontu

Dodane przez Beata Szkaradzińska
Magazyn Podhala

Pamięć o Św. Papieżu w dźwięku dzwonów

Dodane przez Beata Szkaradzińska
Magazyn Podhala

Spotkanie kultur

Dodane przez Beata Szkaradzińska
podhale.ikc.pl

Podhale IKC

Podhale.ikc.pl to dodatek Ilustrowanego Kuriera codziennego IKC. IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas także bieżące informacje nie tylko z Podhala, ale i całej Małopolski.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro regionu.

Wydawca: IKC sp. z o.o.
33-100 Tarnów, ul. Krakowska 7

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl;

Polityka prywatności

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?