Opera Góralska w czterech aktach została pokazana ponownie po 11 latach od premiery. Tym razem podczas świętowania 25. Rocznicy pobytu pod Giewontem św. Jana Pawła II.
Opera pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” powstała w 2011 roku z inicjatywy ks. dr hab. Władysława Zarębczana. Zainspirował się on inną góralską opera pt. „Naski świat”, autorstwa Franciszka Łojasa – Kośli. Pierwszy jej akt to wybór Ojca św., drugi Jan Paweł II w Nowym Targu, trzeci JP II w Zakopanem oraz czwarty – Jan Paweł II w Ludźmierzu. Opera wiele razy była pokazywana w Polsce i na świecie była ona niejako dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.
Opera pokazuje góralskie rodziny i ich reakcje na tak ważne wydarzenia, jak moment wyboru na papieża kardynała Karola Wojtyły, czy jego przyjazd na Podhale, najpierw w 1979 roku do stolicy Podhala Nowego Targu, a potem 1997 do Ludźmierza i Zakopanego. Spektakl jest bogaty w elementy kultury i tradycji góralskiej. Są w nim zaprezentowane miejsce, które odwiedził tak ukochany przez górali papież.
Pomysłodawcami tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego byli kapelani Związku Podhalan: śp. ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium oraz ks. Władysław Zarębczan, zaś koordynatorem całego przedsięwzięcia była Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem. Nie mogło być jednak inaczej skoro każdą część opery przygotowuje inna grupa, a są cztery: z Bukowiny Tatrzańskiej, Ludźmierza, Nowego Targu i Zakopanego.
Autorem libretta był Franciszek Łojas Kośla z Poronina, reżyserem – Józef Pitoń, za muzykę od samego początku miał odpowiadać Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu „Trebunie-Tutki. Zaangażowanych w to przedsięwzięcie było jednak znacznie więcej osób, jak chociażby prof. Stanisław Hodorowicz, czy Bartek Koszarek. Warto przypomnieć, że widowisko związane z papieżem Janem Pawłem II organizował też zespół regionalny „Regle”, czyli ten sam, który przygotował inną góralską operę pt. „Naski świat”.
Decyzja o przygotowaniu opery została podana do publicznej wiadomości tuż po ogłoszeniu radosnej nowiny o beatyfikacji ukochanego przez górali papieża Jana Pawła II. To wówczas mieszkańcy Podhala w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu dziękowali za beatyfikację „Ludźmierskiego Pielgrzyma”. (bes)http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/06/Untitled_1.6.1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/06/Untitled_1.1.1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/06/Untitled_1.2.1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/06/Untitled_1.3.1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/06/Untitled_1.4.1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/06/Untitled_1.5.1.jpg