Ok. 100 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się w Krościenku nad Dunajcem. Tym razem „terytorialsi” szkolili się na wodzie.
– To żołnierze z 114 batalionu lekkiej piechoty, która docelowo ma liczyć 500 osób – wyjaśnia mjr Jan Rosiek, zastępca dowódcy 114 Batalionu Lekkiej Piechoty i podkreśla, że szkolenie jest możliwe dzięki wsparciu urzędu gminy i pomocy organizacyjnej władz Krościenka nad Dunajcem oraz przychylności miejscowej ludności.
– Szkolimy się w oparciu o trzy zbiorniki wodne: jeziora Czorsztyńskie i Rożnowskie oraz Dunajec na którym nasi żołnierze ćwiczą spływanie Dunajcem na pontonach. Szkolenie jest prowadzone w zakresie ratownictwa, a także survivalu. – Korzystając z bliskości lasu ćwiczymy, jak przygotować się do życia w warunkach polowych, czyli „bytowania w terenie przygodnym” – tłumaczy mjr Jan Rosiek, zastępca dowódcy 114 Batalionu Lekkiej Piechoty.
W ramach WOT szkolenia odbywają się w każdym miesiącu z jeden weekend, a raz do roku trwają one dwa tygodnie. Wówczas odbywa się ono już na poligonie. Trwające szkolenie w Krościenku nad Dunajcem trwa dwa dni i nie jest to pierwsze. Na terenie tej gminy żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej są już na ćwiczeniach po raz trzeci. – Widzimy po pierwsze potencjał tego miejsca, a po drugie jest tu bardzo przyjazna atmosfera zarówno ze strony wójta, jak i społeczności lokalnej.
To właśnie dzięki takim szkoleniom żołnierze doskonale wiedzą, jak przetrwać bezpiecznie noc np. w lesie. Uczą się też współpracować, a dowódcy mogę sprawdzić zachowanie żołnierzy podczas ich działań w stresie. – Możemy ocenić, jak zachowują się w trudnych warunkach wodnych – mówi mjr Jan Rosiek, zastępca dowódcy 114 Batalionu Lekkiej Piechoty. Żołnierze też oczywiście dzięki temu poznają swój rejon, czyli „Stały Rejon Odpowiedzialności”.
W skład 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzi właśnie 114 Batalion Lekkiej Piechoty. Obejmuje on pięć powiatów: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki i myślenicki. W jego składzie są trzy kompanie. Żołnierze WOT pochodzą z terenów, który obejmuje batalion. Idea jest bowiem właśnie taka, że „terytorialsi” działają na terenie z którego pochodzą.
Wojska Obrony Terytorialnej to jeden pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Sił Specjalnych. Powstały one 1 stycznia 2017 roku, ich motto brzmi: „zawsze gotowy, zawsze blisko”.
(BES)