Szaflary odwiedzili Japończycy z Meisei Universitety(明星大学)w Tokio w ramach wizyty studyjnej. Przyjechali oni na tydzień na Wydział Nauk o Komunikacji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który od lat współpracuje z gminą Szaflary – Sercem Podhala.
Japończycy do Szaflar dojechali w składzie: 9 studentów i studentek oraz prof. Xiao Rui (張 暁瑞) i prof. Takanori Kawamata (川又孝徳)z kierunku komunikowanie międzykulturowe. Towarzyszyli im studenci z Wydziału Nauk o Komunikacji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wraz z opiekunami prof. Katarzyną Drąg i dr Piotrem Drągiem. Tu przedstawiciele świata nauki chcieli się spotkać z żywą, autentyczną kulturą i uczyć się tzw. „komunikacji międzykulturowej”. Wcześniej Japończycy zwiedzali Kraków, biorąc udział w wykładach na uniwersytecie jak również w warsztatach w placówkach Muzeum Krakowa np.: w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa. – Nasi goście podczas swej wizyty studyjnej chcieli spotkać się z ludźmi, szczególnie rówieśnikami, poznać kulturę, czyli mówiąc językiem naukowym spotkać się z „nosicielami” konkretnej kultury, a takimi są mieszkańcy Szaflar ze swą autentyczną kulturą regionalną – wyjaśnia prof. Katarzyna Drąg z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. – Już na początku zauroczył ich widok gór, a potem możliwość bezpośredniego dotknięcia kultury góralskiej w Szaflarach – dodaje prof. Katarzyna Drąg.
Efektem wizyty Japończyków w Polsce ma być zaprezentowanie materiałów audio-video z wyjazdu z bogatą dokumentacją zdjęciową. – W ramach tego projektu zebraliśmy na miejscu materiały i zasoby, aby stworzyć cyfrowe narracje i produkty promocyjne. 2 i 3 lutego w ośrodku Tama odbędzie się wystawa. Dodatkowo udokumentowaliśmy nasze doświadczenia w zakresie komunikacji w środowisku wielokulturowym i wspólnego uczenia się, a po powrocie sporządzimy raport z tych działań związanych z uczeniem się przez doświadczenie – wyjaśnia prof. Takanori Kawamata.
W Szaflarach profesorowie i studenci z Japonii spotkali się z Kołem Gospodyń Wiejskich Szaflary. Panie mające ogólnopolskie i zagraniczne sukcesy kulinarne zorganizowały dla nich bardzo ciekawe warsztaty lepienia i gotowania pierogów oraz robienia moskoli. Gościom warsztaty bardzo się spodobały, a przygotowane smakołyki bardzo posmakowały.
Młodzi Japończycy bardzo chcieli też zobaczyć polską szkołę i taką możliwość mieli właśnie w Sercu Podhala. Mieli tu bezpośredni kontakt z uczniami na czym im bardzo zależało, a także zobaczyli jasełka, przygotowywane przez uczniów i nauczycieli. Spektakl ich zachwycił, tak jak i również wspólnie warsztaty wykonywania Bożonarodzeniowych ozdób oraz malowania regionalnych chust. Japończycy w Szaflarach spotkali się również ze strażakami OSP i dziecięcym zespołem regionalnym. To właśnie te kontakty były dla nich bardzo ważnym doświadczeniem kulturowym.
Wiele wrażeń dostarczył im też wspólny obiad z władzami gminy. To podczas niego mogli bliżej poznać kulturę polskiej gościnności i sposobu zachowania się przy stole. W ramach okazania, tak ważnego w ich kulturze, uznania i szacunku wręczyli wójtowi Rafałowi Szkaradzińskiemu japoński tradycyjny strój (wytwarzany przez Mamę prof. Xiao Rui). – To był dla nich bardzo ważny gest, poprzez który wyrazili szacunek i podziękowanie – wyjaśniał dr Piotr Drąg.
Goście z kraju Kwitnącej Wiśni w ramach poznania dawnych dziejów Szaflar, które swe istnienie zawdzięczają zakonowi Cystersów, zwiedzili Wikarówkę i samodzielnie wybili tam dawne monety symbolizujące czasy, gdy nad Szaflarami przed wiekami górował obronny zamek, broniący południowych rubieży Państwa. Japończycy obejrzeli też kościół oraz odwiert geotermalny. – Byli zainteresowani do jakich celów jest wykonywany odwiert, jak będzie głęboki, ile domów zostanie podłączonych i czy zostanie on jeszcze w wykorzystany w inny sposób w przyszłości – mówi wójt Rafał Szkaradziński.
Okazało się, że Japonię i Szaflary łączy geotermia i wykorzystywanie ciepłych źródeł. – W ich kulturze ciepłe źródła działają już od dawna, dlatego byli zainteresowani Szaflarami i technologią stosowaną przy odwiercie – dodaje dr Piotr Drąg.
Młodzi Japończycy zachwycili się kulturą, tradycją i historią Szaflar, a także dużą otwartością mieszkańców i władz gminy. – Studenci z Uniwersytetu Meisei byli pod ogromnym wrażeniem gościnności, jaką okazali im mieszkańcy gminy na czele z wójtem Rafałem Szkaradzińskim. Serdecznie dziękujemy za uczynienie tego dnia niezapomnianym – podkreślił prof. Takanori Kawamata, dziękując wójtowi Rafałowi Szkaradzińskiemu za „hojną gościnność” i zapraszając na rewizytę.