Wernisaż wystawy plakatów prof. Józefa Mroszczaka , wybitnego grafika i plakacisty został zorganizowany w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. W uroczystości udział wzięła rodzina wybitnego artysty, rodem z Nowego Targu, a także władze Stolicy Podhala.
Wydarzenie to był zaledwie wstęp do kolejnych. Wszak w 2025 roku będzie mijać 50 rocznica śmierci znakomitego grafika i współtwórcy polskiej szkoły plakatu. Za zorganizowanie wydarzenia dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury pod które podlega Muzeum Drukarstwa dziękował syn Józefa Mroszczaka Marcin.
– Rozmawialiśmy wielokrotnie przez telefon i w jakimś momencie zaczęliśmy się zastanawiać, jak to jest możliwe, że jeden człowiek zrobił aż tyle różnych rzeczy. Szukałem tej odpowiedzi i ona brzmi następująco. To by się wszystko nie udało bez mojej matki, dlatego, że w moim domu podział obowiązków był prosty, mam odpowiadała za wszystko, ojciec za nic… – stwierdził Marcin Mroszczak, dodając, że dlatego ojciec miał czas na twórczość. – Myślę, że dziś, będąc tu, ojciec byłby bardzo wzruszony, że jego rodzinne miasto uhonorowało go w ten sposób. Zawsze czuł się Nowotarżaniniem. To było dla niego bardzo ważne, był dumny ze swych góralskich korzeni i podkreślał to na każdym kroku. Marcin Mroszczak dodał, że kilkanaście lat temu zaprojektował i wydał album o swym ojcu. To w nim motto napisał Andrzej Wajda, które brzmi: „Żeby napisać coś prawdziwego o Józefie Mroszczaku, trzeba by pióra ostrego, jak kryształ albo naiwności dziecka. Brak słów, żeby wyrazić jego dobroć, entuzjazm, przychylność dla innych. Wszystkie te szczodrości rozdawał wokół siebie. Jego talent został w plakatach, jego wola w ukochanym dziele „Biennale Polskich Plakatów”, a jego przyjaciele pozostali sami, ale z nadzieją, że rzeczy piękne są dobre i trwałe”.
Samą postać grafika, nowotarżanina i artysty przypomniał dyrektor Leszek Pustówka. – Józef Mroszczak był wybitnym grafikiem współtwórcą polskiej szkoły plakatu, architektem wnętrz urodzonym w 1901 w Nowym Targu – mówił, wyjaśniając jego drogę naukową i artystyczną, która wiodła przez Kraków, Katowice, Wiedeń. Przypomniał, ze okupację niemiecką spędził w Nowym Targu, gdzie nauczał w Szkole Handlowej. Mówił, że po wojnie wykładał nie tylko w Polsce, ale i w Belgii, Holandii i we Włoszech. – Był inicjatorem pierwszego na świecie muzeum plakatu w Wilanowie i twórca Międzynarodowego Biennale w Warszawie, współzałożycielem pisma „Projekt”. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi – dodał dyrektor.
Z kolei o 50 rocznicy śmierci przypomniała Wiktoria Kowalczyk Szlaga, kuratorka wystawy. – W roku 2025 przypada 50 rocznica śmierci najwybitniejszego artysty pochodzącego z Nowego Targu prof. Józefa Mroszczaka, jednego z najlepszych grafików w Polsce. W uznaniu zasług miasto Nowy Targ i Miejskie Centrum Kultury i Muzeum Drukarstwa organizują Międzynarodowe Biennale typografii im. prof. J Mroszczaka. Nowotarskie święto typografii nie mogło obrać innego autora – podkreśliła. Wyjaśniała, że konkurs skierowany jest do studentów szkół artystycznych, młodych artystów grafików, projektantów, którzy posługują się literą drukowaną, tworzą formy typograficzne, takie jak: akcydensy, czy książki artystyczne, projektują i dygitalizują projekty, kroje pism i fontów. – Biennale ma zaprezentować wykonane tradycyjną metodą połączenie ze współczesnym postrzeganiem typografii. Mam nadzieję, że przez to święto typografii uda nam się zestawić powiązania, pokazać nowe treści i źródła inspiracji. Wystawę którą mogą państwo obejrzeć, zatytułowaną „Profesor Mroszczak. życie i twórczość w trzech rozdziałach” jest inauguracją tego trennale i wstępem do obchodów rocznicowych. Pokazuje ona ułamek twórczości profesora.
Patronat nad trennale objęła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w Warszawie. W jego ramach będą wydarzenia towarzyszące takie, jak: wystawy, wykłady i warsztaty. Pierwszy wykład w listopadzie. Wtedy dr Ryszard Grabski zaprezentuje twórczość prof. Mroszczaka w szerszym kontekście.
W jury trennale są: dr hab. Mateusz Machalski, prorektor ds. promocji ASP w Warszawie, dr hab. Peter Jaworik, profesor ASP w Krakowie, adiunkt z wydziału form przemysłowych dr Magdalena Koziak- Podsiadło z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej z katedry wydziału o mediach. O oprawę graficzną, plakat i stworzenie znaku Triennale zadbał dr Tomasz Sadowski.
(BES)