Symboliczny pomnik kurierów tatrzańskich stanął na Placu Kurierów w Kuźnicach. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. To wrota Tatr. To tu zaczynają się liczne szlaki. To stąd wędrówkę mogli rozpoczynać kurierzy, działający podczas II wojny światowej. To tu jest też stacja kolejki na Kasprowy Wierch.
Obelisk to granitowy duży kamień, a na nim trzy niewielkie postacie z brązu. Przedstawiają one dwóch kurierów przeprowadzających emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego przez Tatry. Sam pomysł – jak podkreślali inicjatorzy uczenia – pojawił się 14 lat temu.
W uroczystości jego odsłonięcia udział wzięli licznie przedstawiciele miasta, organizacji i goście. Przybył m. in. dr Tibor Gerencsér, konsul generalny Węgier w Krakowie. Podkreślił, jak ważni także dla Węgrów są kurierzy tatrzańscy, którzy podczas II Wojny Światowej szli ze swą misją do Budapesztu. – Nie tylko wozili tam informacje, pieniądze, meldunki, rozkazy, ale także już po II wojnie światowej wielu z nich pomagało Węgrom. Chciałbym przypomnieć może mniej znany fakt, że w 1956 roku Stanisław Marusarz pomagał węgierskim uchodźcom, węgierskim powstańcom, a z kolei Wacław Felczak, emisariusz wolnej Polski był ważną postacią także dla przemian demokratycznych na Węgrzech w latach 80. – mówił dr Tibor Gerencsér, konsul generalny Węgier w Krakowie, podkreślając, że cieszy się, że może świętować z polskimi przyjaciółmi w Zakopanem.
Pomnik to ważny element w pod Giewontem. To bowiem także tu znajduje się Muzeum Tatrzańskie, którego jednym z obiektów jest budynek „Palace”, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy przetrzymywali tych wszystkich, którzy walczyli za wolną Polskę.
– Zarówno ten pomnik, jak i ten plac nazwany placem Kurierów Tatrzańskich jest niezwykle ważny w Zakopanem. Dzięki temu upamiętniamy tę dobrą część naszej historii, w czasie, gdy tam dużo mówi się o Goralenvolku – mówił burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz. Podkreślił, że historia kurierów tatrzańskich jest tym o czym warto mówić, o bohaterstwie górali, z których wywodzili się kurierzy tatrzańscy.
Pomnik odsłonili Józef Pitoń, Kazimierz Gąsienica – Byrcyn, Apoloniusz Rajwa, a także pomysłodawcy jego powstania, czyli Zbigniew Mrowca i Andrzej Stanek.
(BES)