Stara zabytkowa drewniana wikarówka zbudowana w latach 80. XIX wieku wpisana na listę zabytków odzyska dawny blask.
Jej renowacja jest możliwa dzięki wspólnemu projektowi gminy Szaflary i Spiskiej Teplicy na Słowacji i dofinasowaniu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.
Projekt pn. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy” zakłada odnowienie starych przykościelnych budynków. Zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Nawiązuje to do wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego obu miejscowości. Obie były bowiem związane w średniowieczu z zakonem Cystersów. – To dziedzictwo związane z działalnością Cystersów w średniowieczu w Europie, w tym również na ziemiach dzisiejszej Polski i Słowacji stanowi istotny element wspólnej tożsamości kulturowej obu narodów, który wymaga udokumentowania oraz ochrony przed zniszczeniem – podkreśla Rafał Szkaradziński, wójt Gminy Szaflary.
To właśnie te wspólne korzenie i geneza powstania obu miejscowości stała się przyczynkiem do wspólnego zadbania o własną tożsamość. W Szaflarach zaplanowano renowację starej Wikarówki przy zabytkowym kościele. W budynku ma powstać pracownia tradycji i dziedzictwa. To w niej mają być prowadzone warsztaty, zajęcia edukacyjne, prezentacje, wystawy, a także różnego rodzaju prelekcje, także historyczne.
W pobliżu obiektu zostanie zagospodarowany teren, w taki sposób, aby przypominać o dziedzictwie kulturowym. Powstanie tam park historyczno – przyrodniczy. Jego aranżacja wykonanie, a także wyposażenie będzie nawiązywać do ogrodów cysterskich. Zostaną tam umieszczone m. in. tablice informacyjne, zegar słoneczny, roślinność, drewniane elementy, czy plac zabaw dla dzieci.
Z kolei w Spiskiej Teplicy renowacji zostanie poddany stary budynek przy zabytkowym kościele, w którym powstanie muzeum ekspozycji i miejsce do spotkań.
W ramach prac w Wikarówce przewiduje się też odbudowę drewnianych ganków zewnętrznych, wykonanie izolacji ścian i murów, rampy dla niepełnosprawnych, wykonanie gzymsów ozdobnych, ale i monitoringu. Obiekt zostanie też wyposażony w elementy przybliżające działalność cystersów m.in. urządzenia do wybijania monet starodawną metodą, naukę kaligrafii, zielarstwo. Nie zabraknie i sal wystawienniczych dotyczących historii cystersów i miejscowości Szaflary.
Beata Szkaradzińska
http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/IMG_20230309_122808380_HDR.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/IMG_20230309_122844367_HDR.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/IMG_20230309_122714246_HDR.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/IMG_20230309_122828713_HDR.jpg